Test přenašečství (Carrier test)

Kód: 75
Neohodnoceno
50 000 Kč
Skladem

Test přenašečství je genetické vyšetření, který se zaměřuje na identifikaci potenciálně škodlivých genetických variant spojených s dědičnými poruchami. Nositel (anglicky carrier) je osoba, která disponuje jednou škodlivou a jednou normální kopii genu. Nositelé obvykle nevykazují příznaky onemocnění, ale mohou předat poškozenou variantu genu svým dětem. Tento typ testování se obvykle doporučuje jedincům plánujícím založení rodiny, aby se snížilo riziko, že jejich děti zdědí určité genetické poruchy. 

Výhoda provedení testu přenašečství v Sophgena spočívá v tom, že díky modernímu přístupu vyhodnocujeme kompletní genetickou informaci jedince, což umožňuje sledovat stav přenašečství veškerých známých genetických variant, které v případě přenosu škodlivé varianty na dítě od obou rodičů vedou k rozvoji geneticky podmíněné nemoci. Vzhledem na rozsah analýzy dokáže test zachytit i velice vzácná genetická onemocnění, které se přenáší specificky jenom v některých populacích nebo u konkrétních etnických skupin. 

V případě zájmu a pro více informací nás neváhejte kontaktovat na e-mail dna@sophgena.com nebo nám zavolejte na +420 734 55 22 55.

Detailní informace

Detailní popis produktu

 

Genetické vyšetření je založeno na screeningu dědičných variant u jednoho z partnerů. Detekce zárodečných variant umožňuje identifikovat zdravé nositele mutací, které jsou spojené s rozvojem onemocnění vyvolaných poruchou jednoho genu (monogenní onemocnění, autosomálně recesivní  a/nebo X-vázané). Tak jako v případě našich ostatních testů využíváme přístupu celogenomového sekvenování, které umožňuje analýzu všech relevantních oblastí genomu.  

V průběhu vyhodnocení se zaměříme zejména na klinicky definované recesivní nemoci rozšířené ve světové populaci, jakými jsou různé metabolické, hormonální, imunologické, hematologické, neurovývojové onemocnění a nemoci pohybového aparátu. Mezi nejznámější zástupce těchto nemocí patří například cystická fibróza, spinální muskulární atrofie, srpkovitá anémie, albinisimus, achondroplazie, fenylketonurie a mnoho dalších. Momentálně vyšetřujeme přenašečství v 2436 genech, které jsou spojeny s rozvojem geneticky podmíněných poruch. V rámci testu přenašečství také analyzujeme genetické varianty související s poruchami reprodukce.  

Mimo stavu přenašečství můžeme na vyžádání a bez doplatku lékařskou zprávu doplnit o analýzu dalších desítek genů doporučených americkou lékařskou společností “American College of Medical Genetics and Genomics“ , které jsou spojené s rozvojem závažných a dobře prozkoumaných onemocnění, a u kterých je možné včasným zásahem zmírnit nebo zabránit jejich následkům. Mezi onemocnění vyšetřované tímto expertním panel patří například kardiomyopatie, metabolické poruchy a hereditární nádorové syndromy (vrozené nádory prsu a vaječníků, Lynchův syndrom, Li-Fraumeniho syndrom, Familiární adenomatózní polypóza a další). 

Metodika analýzy je v souladu s doporučením mezinárodních i českých odborných společností pro prekoncepční vyšetření (Česká Společnost Lékařské Genetiky a American College of Medical Genetics and Genomics) a její komplexní rozsah umožnuje spolehlivě detekovat drtivou většinu genetických variant zodpovědných za incidenci vrozených onemocnění se známým výskytem v běžné populaci.  

Co všechno zahrnuje služba Test přenašečství?  

  1. Kompletní sekvenaci Vaší genetické informace v nadstandardní kvalitě. 
  2. Lékařskou správu se zaměřením na určení stavu přenašečství pro rozsáhlý soubor nemocí, která je určená ke klinické interpretaci.
  3. Vstupní a výstupní konzultaci s klinickým genetikem, který s  Vámi probere výsledky genetického vyšetření a potenciální dopady na plánovaní rodiny.
  4. Screening zárodečných variant v 2436 genech, u kterých byla prokázána vazba na vznik geneticky podmíněných poruch.
  5. Na vyžádání a bez poplatku lze lékařskou zprávu doplnito analýzu dalších desítek genů doporučených americkou společností lékařské genetiky (American College of Medical Genetics and Genomics), které jsou spojené s rozvojem závažných a dobře prozkoumaných onemocnění, a u kterých je možné včasným zásahem zmírnit nebo zabránit jejich následkům. Mezi tyto nemoci patří například některé kardiovaskulární a metabolické poruchy. 
  6. Bezplatné uchování dat po dobu 2 roky – možnost využití za účelem další analýzy za doplatek: 
  • Komplexní kardiogenetické vyšetření (10 000 Kč) –  analýza vrozených genetických variant v 629 genech asociovaných s kardiomyopatiemi, vrozenými arytmickými a aortálními syndromy,  poruchami pojivové tkáně a dalšími kardiovaskulárními diagnózami.
  • Komplexní genetické vyšetření vrozených nádorových predispozic (10 000 Kč)- analýza vrozených genetických variant ve více než 220 genech s asociací pro nádorových onemocnění. 
  • Farmakogenomická analýza (6 900 Kč) - genetické vyšetření umožňující upřesnit výběr určitých typů léků na základě incidence konkrétních variant v genech souvisejících s metabolismem léčiv, což minimalizuje riziko nežádoucích účinků a zvyšuje efektivitu léčby. 
  • Vypočet skóre polygenního rizika* (6 900 Kč)– stanovuje rizikovost rozvoje vybraných kardiovaskulárních (atriální fibrilace, ischemická srdeční choroba a další), onkologických (rakovina prostaty = muži \ rakovina prsu = ženy), a metabolických (diabetes 2. typu) onemocnění. 

*Tento typ analýzy je určen pro odhad rizika manifestace tzv polygenních onemocnění = tzn. neplatí pro ně mendelistická dědičnost, kromě genetické části se na rozvoji onemocnění podílejí také faktory vnějšího prostředí. U takových onemocnění lze stanovit pouze odhad rizika pro rozvoj onemocnění založený na statistickém zhodnocení genetických populačních dat mezi skupinou zdravých lidí a lidí, u kterých se konkrétní onemocnění projevilo. 

V čem se lišíme?   

Jako jediná laboratoř v ČR provádíme genetické testování s využitím technologie pro sekvenování celého genomu, což nám umožňuje hodnotit varianty ve všech genech, u kterých byla popsaná vazba na vznik geneticky podmíněného onemocnění. V porovnání ze standardními genetickými testy, které využívají panelový přístup sekvenování, tj. vyšetřují úzkou skupinu genů spojených s výskytem nejčastějších geneticky podmíněných nemocí, v Sophgena tímto nejsme limitováni a jsme schopni vyšetřovat bezprecedentní množství genů a genetických variant najednou. Výhoda celogenomového přístupu navíc spočívá i v tom, že dokáže identifikovat všechny varianty vyskytující se v nekódujících oblastech genů nebo obecně v genomu (intergenové, strukturní, regulační oblasti atp). Díky tomuto přístupu jsme schopni identifikovat přenašečství i velice vzácných nemocí, které by nebylo možné jinými genetickými testy zachytit.

** Exon - kódující část genu, intron = nekódující část genu

 

.       

 

V případě zájmu a pro více informací ohledně našich genetických vyšetření nás neváhejte kontaktovat na e-mail dna@sophgena.com nebo nám zavolejte na +420 734 55 22 55. 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: